تاريخ : | | نویسنده : watchcasiomen

اخبار,اخباراقتصادی,انتقال پول‌های بلوکه‌شده ایران


اخباراقتصادی - جزئیات انتقال پول‌های بلوکه‌شده ایران

برای انتقال وجوه 4.2 میلیارد دلاری به ایران، اغلب بانک‌های خصوصی با ۷ بانک خارجی مکاتباتی داشته‌اند.

به گزارش فارس، بر اساس توافقات انجام شده در ژنو، مقرر شد 4.2 میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران در مدت 6 ماه و در 8  مرحله به شیوه زیر منتقل شود.

اول فوریه ــ 550 میلیون دلار، اول مارس ــ 450 میلیون دلار مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران رقیق کردن نیمی از ذخیره اورانیوم تقریباً 20 درصد غنی‌شده خود را که متعهد به رقیق سازی آن بوده است تکمیل کرده است.

7 مارس ــ 550 میلیون دلار، 10 آوریل ــ 550 میلیون دلار، 15 آوریل ــ 450 میلیون دلار -مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران رقیق سازی تمام  ذخیره اورانیوم تقریباً 20 درصد غنی‌شده خود را که متعهد به رقیق سازی آن بوده است تکمیل کرده است-.

همچنین در 14 مه ــ 550 میلیون دلار، 17 ژوئن ــ 550 میلیون دلار و در نهایت 20 ژوئیه ــ 550 میلیون دلار -مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران کلیه تعهداتش را انجام داده است-.

به گزارش فارس، بانک های دولتی با توجه به محدودیت‌هایی که از گذشته ایجاد شده در این فرایند نقشی ندارد. به همین دلیل اغلب بانک‌های خصوصی کشور در این زمینه فعالیت خواهند داشت. گفته می شود علاوه بر سه بانک SOCIETE GENERALE ، STANDARED CHARTERED، Dresdner Bank، تاکنون با بانک‌های  COMMERCE BANK ، BHF BANK ، CREDIT Suisse  و یک بانک دیگر، مذاکراتی برای انتقال این وجوه مکاتباتی شده است.

تا قبل از موافقت‌نامه ژنو، بانک‌های STANDARED CHARTERED و SOCIETE GENERALE به دلیل ارتباط مالی با بانک‌های ایرانی توسط آمریکا به شدت تحت فشار قرار گرفته بودند.

لازم به ذکر است برخی بانک‌های نام برده هنوز پاسخی قطعی به درخواست بانک‌های ایرانی نداده‌اند.

براساس این گزارش، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم، در نشستی خبری درباره اقدامات دو جانبه ایران و 1+5 گفت: البته به باور من مهمترین اقدامی که انجام می‌شود این است که کانالی بانکی برای خرید کالاهای غیرتحریمی مثل غذا، دارو و وسایل پزشکی باز می شود که از آن طریق می توان در حدود 10 میلیارد دلار تجارت در 6 ماه داشته باشیم و این رقمی است که آمریکایی ها در محاسبات خود نمی آورند و حقه آنها در مقابل کنگره است.

اینکه چگونه چگونه و از چه طریقی این تجارت 10 میلیارد دلاری در 6 ماه آینده انجام خواهد شد، مساله است که در صحبت‌های مسئولان دولت و وزارت امور خارجه مطرح نشده است.

در همین زمنیه مستخدمین حسینی، کارشناس اقتصادی و مدیرعامل سابق بانک توسعه گفت: البته به باور من مهمترین اقدامی که انجام می شود این است که کانالی بانکی برای خرید کالاهای غیرتحریمی مثل غذا، دارو و وسایل پزشکی باز می شود که از آن طریق می توان در حدود 10 میلیارد دلار تجارت در 6 ماه داشته باشیم و این رقمی است که آمریکایی ها در محاسبات خود نمی آورند و حقه آنها در مقابل کنگره است.

مستخدمین حسینی تاکید کرد: وقتی منابع آزاد می‌شود، در واقع زمینه‌‌های بعدی برای باز شدن فضا و عدم ممانعت از مبادلات بانکی در آینده ایجاد خواهد شد، بنابراین نباید تنها به حجم منابع ارزی آزاده شده، توجه کرد.

 

-----------------------


واریز پول‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی

یک مقام آگاه از واریز پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور به حساب بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش اقتصادایران آنلاین لغو تدریجی تحریم‌ها کلید خورده و بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور هم به صورت گام به گام آزاد می‌شود.
 
در ادامه دولت با محوریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت امور خارجه ماموریت یافت تا بانک ایرانی برای واریز پول‌های بلوکه شده ایران در خارج را معرفی کند.
 
در این میان، اسامی تعدادی از بانک‌های دولتی و خصوصی روی میز دولت قرار گرفته بود که در نهایت، قرار شد این پول‌ها به حساب خود بانک مرکزی واریز شود.
 
یک مقام آگاه در این باره به خبرنگار اقتصادایران آنلاین گفت: پول‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی واریز می شود و هر بانکی گشایش اعتبار کند، می تواند از این محل استفاده کند.
 
پیش از این، رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی زمان بندی آزادسازی 4.2 میلیارد دلار دارایی ایران در چارچوب اجرای توافق ژنو را اعلام کرده و گزارش داده بود: این مبلغ در 8 مقطع و اولین قسط به مبلغ 550 میلیون دلار در روز اول فوریه تحویل ایران می شود.
 
این مقام ارشد آمریکایی گفته بود: با شروع اجرای توافق هسته ای ژنو، کاهش برخی از تحریم ها در مورد ایران اعمال خواهد شد، اما تمامی موارد کاهش تحریم ها که در توافقنامه آمده است، تا پایان دوره ششم ماهه تکمیل خواهد شد.
 
بر اساس برآورد مقامات آمریکایی، کاهش تحریم ها در چارچوب موافقتنامه ژنو، مجموعا حدود 7 میلیارد دلار عاید تهران خواهد کرد که از این میزان، 4.2 میلیارد دلار مربوط به فراهم شدن امکان دسترسی ایران به موجودی حساب های خود در بانک های خارجی است.
 
این مقام آمریکایی که جزئیات توافق مربوط به اجرایی شدن موافقتنامه هسته ای ژنو بین ایران و 6 قدرت جهانی را برای خبرنگاران تشریح کرد، با اشاره به تعهد ایران مبنی بر رقیق سازی نیمی از ذخیره اورانیوم 20 درصد خود به زیر 5 درصد گفته بود: «دسترسی به بخشی از این پول ها بستگی به پیشرفت ایران در تکمیل فرآیند رقیق سازی اورانیوم 20 درصد دارد.»
 
وی ادامه داده بود: «ایران تا روز آخر بازه زمانی شش ماهه، به قسط پایانی 4.2 میلیارد دلار دسترسی پیدا خواهد کرد.»
 
وی از بیان جزئیات بیشتر در مورد نحوه آزاد سازی این 4.2 میلیارد دلار در طی دوره شش ماهه خودداری و تنها به گفتن این جمله بسنده کرده بود که آزادسازی این مبلغ بر اساس «یک جدول مشخص با فاصله های زمانی منظم در طی دوره شش ماهه صورت خواهد گرفت.»
 
در همین حال، یک مقام دیگر آمریکایی روز یکشنبه گفته بود: ایران 550 میلیون دلار از مجموع 4.2 میلیارد دلار مذکور را حدودا در اول فوریه دریافت خواهد کرد.
 
این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، زمان بندی پرداخت اقساط به ایران را به این شرح اعلام کرده بود:
 
اول فوریه: 550 میلیون دلار (از آنجایی که اول فوریه شنبه است، ممکن است پرداخت قسط اول به روز سوم فوریه موکول شود.)
اول مارس: 450 میلیون دلار (پرداخت بابت نیمی از فرآیند رقیق سازی)
7 مارس: 550 میلیون دلار
10 آوریل: 550 میلیون دلار
15 آوریل: 450 میلیون دلار (پرداخت بابت تکمیل فرآیند رقیق سازی)
14 می: 550 میلیون دلار
17 ژوئن: 550 میلیون دلار
20 جولای: 550 میلیون دلار (20 جولای یکشنبه است، بنابراین ممکن است این پرداخت 21 جولای انجام شود.)
 اخباراقتصادی - فارس ،اقتصادآنلاین
 رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
باربری و اتوبار تهران برای حمل بار
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.